Animal Whey: Banana Cream

animal-whey-protein-by-universal-nutrition-3d5

Category: Whey
Name: Animal Whey
Manufacturer: Animal
Flavor: Banana Cream
Servings per Container: 4 lb Tub – 54 servings
Cost: 4 lb Tub – $48.95
Cost per Serving: $0.87
Outrageous Claims: Nothing Outrageous

Click HERE for Link to Nutrition Label

Click HERE for Link to Animal Website

Review: Banana taste is too strong in my opinion. The flavor says Banana Cream so I thought there may be more of milky taste to it. Im not into banana’s too much. However, I did mix it with the plain chocolate and the flavors collided very well. No wierd after taste. Mixes well. The top of the lid has a carry handle for easy transport… might not seem like a big deal until you get elbow tendonitis. I like to support Animal because I view them as the most ground level brand on the market. Their athletes are accessible, honest and likeable. Their brand is transparent, trusted and frankly; pretty fuckin’ cool. I like this Whey product for 1 main reason, they aren’t trying to reinvent the fuckin’ wheel with it. Alot of supplement companies are introducing new products faster than the mobile industry is introducing new cell phones. The common theme amongst them? A new claim that supposedly makes the whey protein better than the 5 other similar products they make. You won’t get that with any Animal Products and that is why the company has stood the test of time.

Grading:
Price: 7/10At around $0.90 per serving, the cost is about average
Taste: 6/10The best tasting Chocolate flavor I’ve had… but nothing fancy.
Effectiveness: 10/10Naturally occuring Amino profile in the protein. Basic Whey Protein.

OVERALL: 7.5/10

Grade Ranges:
1 – 3 = Do Not even try the free samples
4 – 7 = D Not Purchase. Throw the Free Samples in yur Gym Bag for Backup.
8 – 10 = Worth your Had Earned Money

Animal Whey: Cookies & Cream

animal-whey-protein-by-universal-nutrition-3d5

Category: Whey
Name: Animal Whey
Manufacturer: Animal
Flavor: Cookies & Cream
Servings per Container: 4 lb Tub – 54 servings
Cost: 4 lb Tub – $48.95
Cost per Serving: $0.87
Outrageous Claims: Nothing Outrageous

Click HERE for Link to Nutrition Label

Click HERE for Link to Animal Website

Review: Pretty decent Cookies & Cream flavor. There are little chunks of what looks like chocolate chips that get stuck to the side of my shaker cup. I would compare the taste to MusclePharm’s Cookies & Cream. No wierd after taste. Mixes well. The top of the lid has a carry handle for easy transport… might not seem like a big deal until you get elbow tendonitis. I like to support Animal because I view them as the most ground level brand on the market. Their athletes are accessible, honest and likeable. Their brand is transparent, trusted and frankly; pretty fuckin’ cool. I like this Whey product for 1 main reason, they aren’t trying to reinvent the fuckin’ wheel with it. Alot of supplement companies are introducing new products faster than the mobile industry is introducing new cell phones. The common theme amongst them? A new claim that supposedly makes the whey protein better than the 5 other similar products they make. You won’t get that with any Animal Products and that is why the company has stood the test of time.

Grading:
Price: 7/10At around $0.90 per serving, the cost is about average
Taste: 7/10The best tasting Chocolate flavor I’ve had… but nothing fancy.
Effectiveness: 10/10Naturally occuring Amino profile in the protein. Basic Whey Protein.

OVERALL: 8/10

Grade Ranges:
1 – 3 = Do Not even try the free samples
4 – 7 = D Not Purchase. Throw the Free Samples in yur Gym Bag for Backup.
8 – 10 = Worth your Had Earned Money

Animal Whey: Frosted Cinnamon Bun

animal-whey-protein-by-universal-nutrition-3d5

Category: Whey
Name: Animal Whey
Manufacturer: Animal
Flavor: Frosted Cinnamon Bun
Servings per Container: 4 lb Tub – 54 servings
Cost: 4 lb Tub – $48.95
Cost per Serving: $0.87
Outrageous Claims: Nothing Outrageous

Click HERE for Link to Nutrition Label

Click HERE for Link to Animal Website

Review: To me, the taste is more similar to Horchata, but I was raised in a city with a large Hispanic population & culture. No wierd after taste. Mixes well. The top of the lid has a carry handle for easy transport… might not seem like a big deal until you get elbow tendonitis. I like to support Animal because I view them as the most ground level brand on the market. Their athletes are accessible, honest and likeable. Their brand is transparent, trusted and frankly; pretty fuckin’ cool. I like this Whey product for 1 main reason, they aren’t trying to reinvent the fuckin’ wheel with it. Alot of supplement companies are introducing new products faster than the mobile industry is introducing new cell phones. The common theme amongst them? A new claim that supposedly makes the whey protein better than the 5 other similar products they make. You won’t get that with any Animal Products and that is why the company has stood the test of time.

Grading:
Price: 7/10At around $0.90 per serving, the cost is about average
Taste: 10/10The best tasting Chocolate flavor I’ve had… but nothing fancy.
Effectiveness: 10/10Naturally occuring Amino profile in the protein. Basic Whey Protein.

OVERALL: 9/10

Grade Ranges:
1 – 3 = Do Not even try the free samples
4 – 7 = D Not Purchase. Throw the Free Samples in yur Gym Bag for Backup.
8 – 10 = Worth your Had Earned Money

Nitro Tech Whey Gold

Category: Whey
Name: Nitro Tech Whey Gold
Manufacturer: MuscleTech
Flavor: Double Rich Chocolate
Servings per Container: 6 lb Tub – 83
Cost: 6 lb Tub – $57.99
Cost per Serving: $0.70
Outrageous Claims:
MuscleTech® researchers reviewed numerous clinical trials on whey peptides, and the science shows that whey peptides can promote rapid recovery from exercise and even support an insulinogenic response for improved nutrient delivery. This means you are getting an ultra-pure, rapidly absorbed and quickly digested protein that allows you to recover faster, build more lean muscle mass and get better results from your training sessions! What’s more, whey peptides have one of the highest biological values (BV) of any protein source, a value given to protein sources to measure how well they are absorbed and used by the body.

Click HERE for Link to MuscleTech Website

Click HERE for Link to Research

Click HERE for Link to Nutrition Label

Review: As cool as the research on this product is, it wouldn’t make me buy it exclusively or repeatedly. However, the research PLUS the price point (mostly the price point) will make NITRO TECH WHEY GOLD a mainstay in my cupboard. Unfortunately, as soon as the price point is risen, so will my eagerness to find something else to replace it.

Grading:
Price: 10/10 – With the 6 lb tub, the serving cost of $0.70 is one of the best on the market. I recently purchased this product during a “Buy 2, Get 1 Free” promotion which brought the cost per serving down to $0.47.
Taste: 7/10 – The chocolate is decent but has a stale taste to it. It mixes good and goes down smooth. Not bad but there are better tasting chocolate’s on the market. If taste is high on your list, you won’t be disappointed, but you won’t be thrilled either.
Effectiveness: 10/10 – Whey protein is a pretty basic supplement, but this Hydrolysate version offers an insulin spike that aids in nutrient delivery and digests fast.

OVERALL: 9/10

Grade Ranges:
1 – 3 = Do Not even try the free samples
4 – 7 = Do Not Purchase. Keep Free Samples for Backup.
8 – 10 = Worth your Had Earned Money